דיני אינטרנט וסייבר

מנהלים אתר אינטרנט ? מוכרים באתר סחר אלקטרוני ?  רוצים לשלוח פרסום ללקוחות ?  צריכים להתייעץ עם עורך דין אינטרנט ? 

חייגו 09-9699960 שלחו ווטסאפ או מייל לקבלת ייעוץ 

אחד הנכסים העיקריים של כל ארגון הם נכסים דיגיטליים, כמו אתר אינטרנט, מאגרי מידע, אתר סחר אלקטרוני, חנות מקוונת או אפליקציה סלולרית. הנכסים הדיגיטליים הארגוניים מעלים שורה של שאלות משפטיות חדשות. על מנת לשמור על נכסים דיגיטליים ולהפוך אותם למנוע צמיחה כלכלי, חייבים לשמור על כל ההוראות החוקיות והוראות הרגולציה בתחומי הגנת הפרטיות, דיני סייבר ודיני אינטרנט.

רוצים לדעת מה אתם צריכים לעשות ? עורך דין אינטרנט ועורך דין סייבר יספק את הליווי המשפטי הנדרש לנכסים הדיגיטליים שלכם.

קניין רוחני וזכויות יוצרים 

פריחת אתרי הסחר האלקטרוני והגלובליזציה של המסחר מעלים סוגיות רבות בנושאי זכויות יוצרים, קניין רוחני וסימני מסחר. כל פעילות יבוא, מכירה או מסחר אלקטרוני מחייבת בחינה של סוגיות קניין רוחני של המוצרים הנמכרים או מוצרים המיובאים לארץ. מכירה של מוצרים אשר עשויים להיות מפרי זכויות יוצרים יכולים לגרור תביעות משפטיות, השמדת מוצרים ופיצוי כספי גבוה. 

מומלץ לבצע בחינה משפטית מקיפה לפני שמתחילים במכירה של מוצרים ולא לעמוד במצב בו מתמודדים עם תביעה משפטית בנושא זכויות יוצרים, אשר עלולה להוביל לפיצוי כספי גבוה ולהוצאות משפטיות ניכרות. 

אתרי סחר אלקטרוני

עסקים שרוב פעילותם היא בחנויות בקניונים או בחנויות במרכזי הערים, מעבירים חלק ניכר מפעילותם לאינטרנט ומקימים אתר מסחר אלקטרוני או חנות באינטרנט באמצעותם הם מבצעים מכירה ישירה של מוצרים ומכירה ישירה של שירותים.

המעבר ממסחר רגיל למסחר אלקטרוני, הקמת חנות באינטרנט או העברת פעילות עסקית לאינטרנט מחייבים שורת צעדים אשר מומלץ לבצע אותם בהתייעצות עם עורך דין אינטרנט ועורך דין מסחר אלקטרוני כמו חוזה להקמת אתר אינטרנט, שותפות באינטרנט, חוזה להקמת אתר מסחר אלקטרוני, הסכמי רישוי תוכנה, כתיבת תנאי שימוש לאתר אינטרנט, הגנת הפרטיות וליווי משפטי בסוגיות משפטיות בתחומי מסחר אלקטרוני.

משרד עורכי הדין שמואלי שמשון RGS נמצא בשבילכם על מנת לדאוג עבורכם לכלל ההיבטים המשפטיים של הרחבת הפעילות לאינטרנט ולמסחר אלקטרוני, ולענות לשאלות שלכם על ידי עורך דין סייבר ועורך דין מסחר אלקטרוני.

עו"ד גיא שמואלי מכהן כחבר בוועדת משפט, טכנולוגיה וסייבר של מחוז מרכז בלשכת עורכי הדין.

דיני סייבר

רשת האינטרנט יצרה מהפכה של ממש במשפט ומעלה מדי יום שאלות בתחום דיני סייבר איתן נדרשת מערכת המשפט להתמודד. כל אחד מאיתנו מחזיק בכף היד מחשב עוצמתי מבוסס מיקום והיבטים רבים של חיינו עוברים למימד הטכנולוגי. לצד ההתפתחות הטכנולוגית, מתעוררות כגם שאלות משפטיות רבות שהחוק והפסיקה של בתי המשפט טרם התמודדו איתם. 

כפי שכתב מישאל חשין המנוח, אשר כיהן כמשנה לנשיא בית המשפט העליון בהחלטה במסגרת תב"מ 16/2001‏ ש"ס נ' ח"כ אופיר פינס-פז, פ"ד נה(3) 159 "המחשב – ועימו האינטרנט – אינם אך מוטציה של צורות חיים קודמות שהיכרנו ואשר בִּיַּתְנוּ בשיטת המשפט. חיים חדשים הם, והילוכם אין הוא כהילוך צורות החיים שהורגלנו לחיות בחברתן. הילוכן הוא כהילוך הפרש (הסוס) במשחק השחמט: מהלך הוא לא לגמרי קדימה; לא לגמרי אחורה; לא לגמרי אלצד; לא לגמרי באלכסון; מהלך הוא מעט מזה ומעט מזה והרי הוא לעצמו. ואולם בכך נבדלת צורת החיים החדשה מן הפרש, שהפרש יודעים אנו מראש כיצד ינוע, ויודעים אנו – מיפחות מייותר – כיצד נגונן על עצמנו בהתקיפו אותנו; ואילו צורות חיים חדשות אלו של המחשב והאינטרנט טרם ירדנו לחיקרן, טרם הגענו אל תחתית הבור. נקישה אחת בירושלים, ואתה בתלאביב; נקישה שניה, ואתה באוסטרליה; נקישה שלישית – המערכת מתמרדת והכל נמחק כלאהיה. החילונו נעים במהירות האור בעוד שגופנו בכרכרה וזרימת מחשבתנו כמהירות הכרכרה".

העולם הטכנולוגי החדש מעלה שורה של שאלות איתן יש להתמודד בתחום אינטרנט, מערכות מידע, אבטחת מידע ודיני סייבר. כפי שסיכם השופט חשין המנוח: "בחלקים ניכרים במשפט – בהם ההליך המשפטי, משפט הקנין הרוחני, חלקים מדיני חוזים, חלקים מדיני נזיקין, דין הפרטיות ועוד – כלי המשפט שבידינו לא יסכנו עוד לשימוש יעיל ביישומם על דרכי הטכנולוגיה החדשה: קהים הם מכדי לנתח בהם בחדות מצבים חדשים הנוצרים; צרים הם מהכיל קשיים שעלדרך; קצרים הם מהגיע אל מקומות רחוקים. כך במחשב, כך ברישתות מחשבים, כך באינטרנט".

על מנת להתמודד עם השאלות החדשות שמתעוררות במסגרת דיני סייבר ודיני אינטרנט מומלץ להתייעץ עם עורך דין העוסק בתחום דיני סייבר ודיני אינטרנט. 

פרסום בדואר אלקטרוני והודעות SMS

סעיף 30 לחוק התקשורת קובע את התנאים וההגבלות הנדרשות מחברה או עסק שמעוניין לשלוח פרסומת בדואר אלקטרוני או פרסומת בהודעת SMS. חוק התקשורת קובע את התנאים המדויקים במסגרתם ניתן לשלוח הודעת פרסומת, כאשר בקווים כלליים התנאים העיקריים הם בקשה מתועדת להסכמה מנמען ההודעה, ציון בהודעה עצמה כי מדובר בדבר פרסומת ומתן אפשרות לנמען לבטל את הסכמתו לקבל הודעת פרסומת.

אם אתם מקימים מועדון לקוחות ומעוניינים לדוור אליו פרסומות, מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין אינטרנט או עורך דין הגנת הפרטיות לצורך גיבוש מדיניות ברורה למשלוח פרסומות ומדיניות להגנת הפרטיות של לקוחותיכם, תוך שמירה על הוראות החוק הרלוונטיות והוראות הרגולציה של רשות הגנת הפרטיות.

הפיצוי עבור משלוח פרסומת בדואר אלקטרוני או פרסומת בהודעת SMS, אשר נחשבת דואר זבל, עשויה להוביל לפיצוי לנמען ההודעה של עד אלף שקל לכל הודעה וכן לתביעה ייצוגית.

החוק קובע שורת תנאים המאפשרים לשלוח פרסומת בדואר אלקטרוני או פרסומת בהודעת SMS, אולם מומלץ להתייעץ עם עורך דין אינטרנט על מנת לפעול בהתאם להוראות החוק ולהימנע ממשלוח דואר זבל.

הגנת הצרכן באינטרנט

הקמת אתר מסחר אלקטרוני מחייבת התייחסות מיוחדת לסוגיות העולות מנושא הגנת הצרכן באינטרנט. גם אם אתם מפעילים חנות או רשת חנויות, פתיחה של חנות באינטרנט או אתר מסחר אלקטרוני מחייבת התייחסות שונה מבחינת זכויות צרכנים והגנת הצרכן לעסקאות באינטרנט.

חוק הגנת הצרכן קובע כי בעסקת מכר מרחוק רשאי הצרכן לבטל את העסקה לרכישת נכס החל מיום ביצוע הרכישה ועד 14 יום ממועד קבלת הנכס או מיום קבלת פרטי העסקה המפורטים – המאוחר ביניהם. בעסקת שירות ניתן לבטל את הרכישה בתוך 14 יום ממועד ביצוע העסקה. בעסקה מתמשכת – ניתן לבטל אם מתן השירות החל או לא, ובעסקה שאינה מתמשכת, ביטול ייעשה לפחות שני ימים עסקים, שאינם ימי מנוחה, קודם למועד בו אמור השרות להינתן.

על מנת להיות בטוחים שאתר המסחר האלקטרוני שלכם עומד בהוראות החוק השונות, בעיקר הגנת הצרכן באינטרנט, מומלץ להתייעץ עם עורך דין הגנת הצרכן באינטרנט.

חוקים בתחום דיני אינטרנט

חוק המחשבים 

חוק חתימה אלקטרונית

חוק התקשורת (בזק ושידורים) 

 

צור קשר

    [anr-captcha]

    מאמרים בנושא