תביעות נזיקין

מעדתם על המדרכה ? נפגעתם בתאונת עבודה ? כלב נשך אתכם ? נזילה מהדירה של השכן ? הצפות בבית ? שריפה ? ייתכן מאוד שאתם זכאים לפיצוי כספי. כדאי להתייעץ עם עורך דין נזיקין 

רוצים לקבל ייעוץ ראשוני ?

חייגו 09-9699960 שלחו ווטסאפ או שלחו מייל לקבלת ייעוץ 

פציעות עלולות להתרחש במגוון רחב של תרחישים כמו נפילה ברחוב, תאונת עבודה, נזק לתלמיד במהלך הלימודים או נזק לתלמיד לאחר שעות הלימודים או נשיכה של כלב והטיפול בכל אחת מהן מחייב בדיקה של עורך דין נזיקין.

תביעת פיצוי על נזק גוף כתוצאה מנפילה או פגיעה דורש הוכחה של רשלנות מצידו של הפוגע על מנת שהנפגע יוכל לקבל פיצוי. בניגוד לנפגע תאונת דרכים, שם אין צורך להוכיח רשלנות של הצד השני על מנת לקבל פיצוי, במקרים של נזק גוף יש להוכיח את רשלנות הפוגע. 

תביעת תאונת תלמיד תלמידים במסגרות השונות של מערכת החינוך מבוטחים בביטוח מיוחד לפיצוי בגין נזקי גוף. הביטוח מכסה את התלמידים בשעות בהם הם נמצאים במוסד החינוכי וכן לפגיעות גוף המתרחשות בכל שעות היממה. חשוב לשים לב כי בניגוד לתביעות נזקי גוף של מבוגרים, בתביעות נזקי גוף של קטינים ההתיישנות מחושבת החל מיום הולדת 18 של הנפגע. כך שאופן עקרוני תביעה משפטית על נזקי גוף של קטין ניתן להגיש על יום הולדתו ה-25. תביעה לחברת ביטוח על נזקי גוף ניתן להגיש גם באמצעות עורך דין נזיקין עד ליום הולדתו ה-21 של הנפגע. 

תביעת נזקי רכוש הם נזקים הדורשים טיפול עורך דין נזיקין וכוללים נזק לבית משריפה או נזק בבית העסק משריפה, פריצה, גניבה, נזק מהצפת מים או נזק מרטיבות בדירת מגורים. במקרים של נזקי רכוש יש להחליט האם נכון להגיש את התביעה כנגד המזיק או להגיש תביעת רכוש כנגד חברת הביטוח. במקרים רבים חברת הביטוח מפרשת את הפוליסה כך שהיא סבורה שהנזק אינו מכוסה במסגרת הפוליסה אותה רכש הנפגע. במקרים כאלה עורך דין נזיקין יכול לסייע בפניה לחברת הביטוח ובמקרה הצורך אף לפנות לבית המשפט. 

תביעת ביטוח במקרים של נזקי גוף או של נזקי רכוש יש לבחון האם הנפגע מבוטח בביטוח מתאים, האם הפוגע מבוטח ובהתאם למצב המשפטי של הדברים להחליט על אסטרטגיית הפעילות הנכונה ביותר. יש לבחון שורת סוגיות בהחלטה האם להגיש תביעות נזיקין לבית המשפט או תביעה לחברת הביטוח. אחת הסוגיות המרכזיות אותן יש לבחון היא ההתיישנות: בעוד בתביעות נזיקין יש בדרך כלל פרק זמן של 7 שנים להגשת תביעה לבית המשפט, במקרה של תביעות ביטוח יש פרק זמן של 3 שנים להגשת תביעה לחברת הביטוח. בעזרת התייעצות עם עורך דין מומחה בדיני נזיקין ניתן לקבל החלטה האם נכון להגיש תביעה לבית המשפט או להגיש תביעה לחברת הביטוח. 

העברת נטל הראיה בתובענה שהוגשה על נזק והוכח בה כי לתובע לא היתה ידיעה או לא היתה לו יכולת לדעת מה היו למעשה הנסיבות שגרמו למקרה אשר הביא לידי הנזק, וכי הנזק נגרם על ידי נכס שלנתבע היתה שליטה מלאה עליו, ונראה לבית המשפט שאירוע המקרה שגרם לנזק מתיישב יותר עם המסקנה שהנתבע לא נקט זהירות סבירה מאשר עם המסקנה שהוא נקט זהירות סבירה – על הנתבע הראיה שלא היתה לגבי המקרה שהביא לידי הנזק התרשלות שיחוב עליה.

העיקרון השולט במשפט הוא כי "המוציא מחברו עליו הראיה" הכוונה היא כי על הנפגע להוכיח את אשמתו או רשלנותו של הפוגע על מנת לקבל פיצוי על פגיעתו. ישנם סוגי תביעות בדיני נזיקין בהם עובר נטל הראיה מהנפגע לפוגע. במקרים אלה על הנתבע להוכיח לבית המשפט כי הוא לא אשם או לא התרשל. 

מקרים עיקריים בהם עובר נטל הראיה הוא במקרים לגביהם נקבע בפקודת הנזיקין:

חובת הראיה במקרה רשלנות לגבי  דברים מסוכנים

בתובענה שהוגשה על נזק והוכח בה שהנזק נגרם על ידי דבר מסוכן, למעט אש או חיה, או על ידי שנמלט דבר העלול לגרום נזק בהימלטו, וכי הנתבע היה בעלו של הדבר או ממונה עליו או תופש הנכס שמתוכו נמלט הדבר – על הנתבע הראיה שלא היתה לגבי הדבר המסוכן או הנמלט התרשלות שיחוב עליה.

חובת הראיה ברשלנות לגבי אש

 בתובענה שהוגשה על נזק והוכח בה שהנזק נגרם על ידי אש או עקב אש, וכי הנתבע הבעיר את האש או היה אחראי להבער האש, או שהוא תופש המקרקעין או בעל המיטלטלין שמהם יצאה האש – על הנתבע הראיה שלא היתה לגבי מקורה של האש או התפשטותה, התרשלות שיחוב עליה.

חובת הראיה ברשלנות לגבי חיה

בתובענה שהוגשה על נזק והוכח בה שתי אלה:

(1)  הנזק נגרם על ידי חיית-בר, או על ידי חיה שאינה חיית-בר אלא שהנתבע ידע, או חזקה עליו שידע, כי היא מועדת לעשות את המעשה שגרם את הנזק;

(2)  הנתבע היה בעל אחת החיות האמורות או היה ממונה עליה – על הנתבע הראיה שלא היתה לגביה התרשלות שיחוב עליה.

חובת הראיה ברשלנות כשהדבר מעיד על עצמו

הטיפול בכל אחד מסוגי התביעות שונה ומחייב בדיקה יסודית ומקיפה של הנסיבות על ידי עורך דין נזיקין שיוכל לבחון את נסיבות המקרה. 

משרד שמואלי שמשון RGS מייצג תובעים בתביעות נזקי גוף, תביעות נזקי רכוש ותביעות נזיקין מול חברות ביטוח, רשויות מקומיות, קבלנים וגורמים אחרים.

בתחום תביעות נזיקין משתף משרדנו פעולה בין השאר עם עו"ד עידן אשכנזי. עו"ד עידן אשכנזי הוא בעל ניסיון רב בטיפול בתביעות מול חברות ביטוח, ותביעות נזיקין. בעברו שימש עו"ד עידן אשכנזי במשך כעשור כעורך דין בכיר במשרד עורכי הדין המוביל לויתן שרון ושות', המדורג על ידי מדריכי עורכי דין בינלאומיים וישראליים כאחד ממשרדי עורכי הדין המובילים בישראל בתחום ביטוח ונזיקין. במהלך שנותיו ייצג עו"ד אשכנזי בתביעות נזיקין וביטוח מורכבות בתחומים מגוונים לרבות תביעות גוף, תביעות רכוש, תביעות חבויות, תביעות אחריות מקצועית, תביעות קבלניות, תביעות חבות מוצר ועוד.  עו"ד עידן אשכנזי הוא בעל ידע מקצועי רב בתחומים רבים ומגוונים בעולם הביטוח והנזיקין.

 

חוקים בתחום נזיקין

פקודת הנזיקין

צור קשר

    [anr-captcha]

    מאמרים בנושא