זיהוי מחמיר בשירות לקוחות – מה עושים ?

במסגרת פניה למוקדי שירות טלפוניים או בקשה לקבל שירות, חברות וארגונים דורשים במסגרת תהליך זיהוי מחמיר של הלקוח פרט מידע אישי אשר ידוע רק לו ( וכמובן הם יכולים לאמת אותו).

מאז דליפת מאגר משרד הפנים (אגרון) גורמי הגנת הפרטיות הנחו כי הנתונים הנמצאים בו, כמו מספר ת.ז, כתובת וכו', אינם יכולים לשמש לצורך זיהוי מחמיר. אחד הפרטים אשר בכל זאת משמשים חברות לצורך זיהוי מחמיר הוא תאריך הנפקת תעודת הזהות, נתון אשר מופיע על גבי התעודה. בעיקרון, רק מי שהתעודה בידו יודע מה תאריך הנפקתה.

נתון זה גם נמצא כמובן במאגרי רשות האוכלוסין וההגירה וניתן לבצע בדיקת התאמה בין הנתון בתעודת הזהות לנתון במאגרי רשות האוכלוסין.כחלק מהמידע שדלף לאינטרנט בפריצה לחברת הביטוח היו צילומי תעודות זהות בהם מופיע תאריך ההנפקה.

כמה המלצות ללקוחות:

1. לקוחות אשר חוששים ששלחו לחברת הביטוח שירביט צילום תעודת זהות, גם אם במסגרת טיפול בתביעת צד ג', מומלץ לבחון הנפקת תעודה חדשה.

2. באופן כללי, מומלץ לא לשלוח צילום תעודת זהות או במקרה ובכל זאת שולחים צילום תעודת זהות מומלץ למחוק את תאריך הנפקת התעודה או כל פרט זיהוי ייחודי.

3.לקוחות שניהלו תביעת רכב, רכוש או נזקי גוף מומלץ לבחון איזה מידע ומסמכים שלחתם לחברת הביטוח שירביט או לסוכן ביטוח שטיפל בתביעה. מדובר גם על תביעה בתיק בו הייתם מבוטחים בחברת הביטוח או בתיק בו החברה ביטחה צד ג' אותו תבעתם

4. שלחתם צילום תעודת זהות או מסמך אישי לחברה אחרת ? פנו אליה ודרשו לבדוק אם המידע בידם ובקשו לעיין בו. בהמשך תוכלו לדרוש כי ימחקו את הסריקה ממאגר המידע. במקרה של סירוב, ניתן לפנות לבית המשפט בבקשה שיורה על המחיקה. אגב, תקנות הפרטיות האירופיות (gdpr) מחייבות בעל מאגר למחוק את המידע על לקוח, מיד עם דרישתו.

5. בכל מקרה, תמיד כדאי להיות עירניים לשינויים לא סבירים בפרטי המידע שלכם או בפעילות אצל ספקים מהם אתם מקבלים שירות.

6. זיהוי כפול באמצעות הודעת SMS למכשיר הטלפון שלכם יכול להיות פתרון טוב.לחברות אשר עושות שימוש בתאריך הנפקת תעודת זהות כאמצעי זיהוי מחמיר, מומלץ לבחון אמצעי זיהוי אחרים ובכל מקרה להתייעץ עם הגורמים המשפטיים.

משרדנו שמואלי שמשון RGS – משרד עורכי דין וגישור עוסק בתחומי הגנת הפרטיות, סייבר ואינטרנט

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו”ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו”ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור לעיל בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

0 0 הצבעות
דרג את המאמר
הירשם
הודעה
guest
0 תגובות
תגובות
צפה בכל התגובות

שתף את המאמר

צור קשר

    [anr-captcha]

    מאמרים בנושא