ייצוג בשימוע על ידי עורך דין דיני עבודה

שימוע לפני פיטורים הוא מעמד מורכב לעובד. לעתים קרובות עובדים בוחרים לוותר על הצגת עמדתם המלאה בשימוע או בוחרים לא להתייצב כלל לשימוע, כיוון שהם נבוכים מהמעמד ומהסיטואציה. השימוע הוא זכות חשובה ובסיסית של כל עובד, בטרם מתקבלת החלטה לפגוע בפרנסתו וחשוב לנצל אותה בצורה נכונה ומיטבית. ייצוג בשימוע יכול לסייע לעובד להציג את עמדתו בפני המעסיק באמצעות עורך דין או נציג אחר מטעמו (כמו נציג ועד עובדים ככל שיש כזה בארגון).

ייצוג בשימוע על ידי עורך דין ? חייגו אלינו: 09-9699960 או במייל office@rgslaw.co.il

השימוע אינו זכות שקבועה בחוק, אלא זכות שמקורה בפסיקת בתי הדין לעבודה. במהלך השימוע אמור המעסיק להציג לעובד את הסיבות בגינן הוא מעוניין לסיים את העסקתו וזו גם ההזדמנות של העובד להעלות בפני המעסיק את הטיעונים בעד המשך העסקתו. על המעסיק לשמוע את טיעוני העובד "בלב פתוח ונפש חפצה", משמע להאזין לטיעונים העולים בשימוע ולקחת אותם בחשבון בטרם קבלת ההחלטה.

המעסיק צריך לתת לעובד הזדמנות נאותה להציג את טיעוניו ולהשיב למעסיק. פעמים רבות עובדים אינם מנצלים את הזכות שניתנה להם, כיוון שהם נעלבו מעצם הזימון לשימוע, כועסים על המעסיק או בוחרים שלא להשיב בצורה עניינית. זו הסיבה שחלק מהעובדים מציגים בשימוע את הכעס שלהם על עצם ההחלטה במקום להציג עובדות שעשויות לשנות את החלטת המעסיק. אחרים פשוט בוחרים לא להגיע לשימוע. אי התייצבות של עובד לשימוע משמעותה היא ויתור על זכותו להציג בפני המעסיק את טיעוניו.

ישנם מקרים בהם הצגת הטיעונים בשימוע בצורה מקיפה וברורה מובילה את המעסיק לשקול מחדש את החלטתו אם לפטר את העובד. לעתים תוצאת השימוע היא לאפשר לעובד תקופת ניסיון נוספת במהלכה ייבחן האם הוא מצליח לתקן את הטענות אותן העלה כלפיו המעסיק או שינוי תפקיד שמתאים יותר ליכולותיו של העובד.

לצורך הצגת הטיעונים על ידי העובד, המעסיק אמור לשלוח מכתב זימון לשימוע, לפחות 48 שעות טרם מועד השימוע. במכתב אמור המעסיק לפרט את הסיבות בגינן הוא מעוניין לסיים את העסקתו של העובד, ובכלל זה תיעוד לאירועים ספציפיים. בשימוע יכול המעסיק להתייחס רק לטענות אותן העלה מראש במכתב השימוע. מכתב השימוע גם מאפשר לעובד לבחון ייצוג בשימוע על ידי נציג מטעמו או מענה בכתב לטענות.

בטרם מגיעים לשימוע יש לבחון את הטענות אותן מעלה המעסיק ולהכין תשובות המציגות את עמדתו של העובד לטענות אלה. לעובדים רבים יש תשובות טובות והסברים מספקים לטענות של המעסיק, אולם המבוכה והלחץ הנפשי מהמעמד מביאים אותם להציג את טיעוניהם בצורה חלקית או לא להציג אותם כלל.

עובדים רבים מגיעים לשימוע מוכנים היטב עם הטיעונים אותם הם מתכננים להעלות בפני המעסיק, אולם המבוכה מהמעמד והלחץ הנפשי מובילים אותם לשכוח את חלק מהדברים אותם רצו להגיד או להציג אותם בצורה חלקית. כתוצאה מכך העובד אינו מצליח להעביר למעסיק בצורה ברורה ומקיפה את המסרים אותם תכנן.

המעסיק נדרש לתעד את שיחת השימוע באמצעות פרוטוקול, בו עליו לכלול את טענותיו של העובד. לפרוטוקול חשיבות רבה, כיוון שהוא משקף את הטענות אותן העלה העובד במהלך השימוע על מנת לשכנע את המעסיק בצדקת טיעוניו.

ייצוג בשימוע באמצעות עורך דין או נציג אחר מאפשר לעובד להציג את טענותיו באמצעות גורם מקצועי, אשר מנותק רגשית מהאירוע. ביכולתו של המייצג בשימוע להציג בפני המעסיק את הטיעונים בצורה ברורה ומקיפה, תוך התייחסות לסוגיות משפטיות אשר עשויות לעלות מהדברים.

גם מבחינת המעסיק, העובדה כי העובד מגיע עם ייצוג לשימוע מחייבת אותו לפעול "על פי הספר" ולקיים את כל הכללים ביחס לשימוע, כיוון שהוא מודע כי התהליך נמצא תחת בקרה משפטית. השימוע אומנם אינו מבוסס על חוק אלא על פסיקת בתי הדין לעבודה, אולם יש כללים רבים אותם יש לקיים על מנת שהשימוע יתנהל בצורה תקינה ובאמצעות ייצוג בשימוע ניתן לבחון כי כללים אלה מתקיימים.

אם זומנתם לשימוע אתם יכולים לשקול האם אתם רוצים ייצוג בשימוע על מנת שטענותיכם יוצגו בפני המעסיק בצורה רחבה, מלאה ועניינית על ידי גורם שמנותק מהמשמעויות הנפשיות של התהליך והינו שחקן חוזר בשימועים.

ניתן לקבל מידע נוסף בנושא שימוע לפני פיטורים באתר שירות התעסוקה.

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו”ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו”ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור לעיל בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

5 1 הצבעה
דרג את המאמר
הירשם
הודעה
guest
0 תגובות
תגובות
צפה בכל התגובות

שתף את המאמר

צור קשר

    [anr-captcha]

    מאמרים בנושא