פיטורים אחרי חלת – מה חשוב לדעת

פיטורים אחרי חלת הופכים מתגברים על רקע החזרה החלקית של המשק לפעילות. מעל מיליון ישראלים הוצאו בחודשים האחרונים לחופשה ללא תשלום על רקע משבר הקורונה. בימים אלה עובדים רבים מסיימים את החלת ואמורים לחזור למקומות העבודה לאחר כחודשיים בהם היו זכאים לקבלת דמי אבטלה מהביטוח הלאומי.

לא כל העובדים שיצאו לחלת יחזרו למקומות העבודה. חלק מהמעסיקים בוחרים בפיטורים של עובדים על רקע משבר הקורונה. אצל חלק מהעובדים ישנה רציפות בין החלת לבין הפיטורים.

לפני שימוע או תגובה למעסיק מומלץ להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה על מנת להבין את המצב המשפטי ולהתכונן לשימוע. בשימוע ניתן להיות מיוצגים על ידי עורך דין.

להלן כמה עקרונות חשובים אליהם יש לשים לב בהקשר לפיטורים אחרי חלת

חובת קיום שימוע המעסיק חייב לזמן את העובד לשימוע בטרם קבלת ההחלטה על פיטורים. בתקופה בה היו מגבלות על תנועה והפעלת מקומות עבודה ניתן היה לקיים שימוע באמצעות זום או שיחת וידאו בטרם קיבל את ההחלטה. נראה כי עם החזרה לשגרה מדורגת, ופתיחת מקומות עבודה, על המעסיק לקיים את השימוע בטרם פיטורים בפגישה פנים מול פנים עם העובד.חשוב להתייעץ לפני שימוע עם עורך דין, לערוך הכנה ובמידת הצורך להיות מיוצגים על ידי עורך דין בשימוע.

הודעה מוקדמת גם אם העובד היה בחלת של חודשיים, על המעסיק לקיים את חובתו להודעה מוקדמת לעובד. לחילופין יכול המעסיק לשלם לעובד בעבור תקופה זו.

פיצויי פיטורים עובד אשר מפוטר לאחר חלת, כמו עובד שמפוטר בנסיבות אחרות זכאי לקבל פיצויי פיטורים בהתאם לחוק. במידה והמעסיק מפריש מדי חודש 6 אחוז בעבור פיצויי פיטורים לעובד, עליו להשלים את סכום הפיצויים ל-8.33 אחוז לחודש. כך העובד יקבל פיצויי פיטורים של חודש משכורת בעבור כל שנת עבודה

האם תקופת החלת מזכה בפיצויי פיטורים על פי החוק חלת אינו נחשב חלק מתקופת הוותק של העובד במקום העבודה, כך שעובד אינו זכאי לקבל פיצויי פיטורים על התקופה בה שהה בחלת ובמהלכה הושהו יחסי העבודה בין הצדדים. כמו כן, תקופה זו אינה מזכה בדמי הבראה.

האם יש זכאות לדמי אבטלה יש לבצע בחינה של כלל התנאים לקבלת דמי אבטלה פיטורים אחרי חלת. נראה כי עובד שפוטר לאחר חלת יוכל להמשיך לקבל דמי אבטלה, כאמור בהתאם להוראות הביטוח הלאומי לעניין זכאותו. יש לוודא קבלת מכתב פיטורים במידה וההחלטה בהליך השימוע היא פיטורים.

החזרת רכב צמוד וטלפון במידה והמעסיק בוחר לשלם לעובד בעבור ימי ההודעה המוקדמת, הוא יכול לסיים את יחסי העבודה מיידית. מיד לאחר הפיטורים על העובד להשיב למעסיק ציוד שנמצא ברשותו כמו רכב, טלפון נייד או מחשב. בכל מקרה יש לבחון את הסכם ההעסקה ולבדוק האם הוא קובע תנאים אחרים

פיטורים אחרי חלת – בחינה של מקרים חריגים

כמובן שיש לבחון מקרים חריגים כמו פיטורי עובדת בהריון, פיטורי עובדת בחופשת לידה או פיטורי עובדת בטיפולי פוריות.

כמו כן, בטרם פיטורים יש לבחון את הסכם העבודה של העובד, על מנת לבחון שאין תנאים ייחודיים שנקבעו בין הצדדים.

קיבלתם מכתב פיטורים ? זומנתם לשימוע ? האריכו לכם את החלת ? הבוס מפסיק לענות לשיחות הטלפון שלכם ? את בהריון וזומנת לשימוע ?

כדאי להתיייעץ עם עורך דין דיני עבודה

כדאי להתייעץ עם עורך מומחה בדיני עבודה על מנת להבין את מצבכם המשפטי ואת הזכויות המגיעות לכם.

בכל שאלה או התלבטות מומלץ לפנות לעורך דין מומחה בדיני עבודה שיוכל לענות לכם על שאלות שמתעוררות בעניין פיטורים אחרי חלת. אנחנו בצוות דיני העבודה של משרד עורכי הדין שמואלי שמשון RGS נמצאים כאן בשבילכם בטלפון 09-9699960 או במייל office@rgslaw.co.il

כל האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי וכל המידע המצוי באתר משמש כמידע כללי בלבד. אין בדברים האמורים בכדי להחליף מידע הניתן על ידי עו”ד, ועל הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו”ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור לעיל בכל דרך שהיא, עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

0 0 הצבעות
דרג את המאמר
הירשם
הודעה
guest
0 תגובות
תגובות
צפה בכל התגובות

שתף את המאמר

צור קשר

    [anr-captcha]

    מאמרים בנושא